Projekto pavadinimas – „Persikėlimas ir humanitarinis priėmimas“
Projekto kodas – PMIF-4.01-V-01-01
Perkeltų asmenų skaičius – 20 asmenų.
Projekto tikslas – prisidėti prie atsakomybės pasidalijimo tarp Europos Sąjungos valstybių narių ir trečiųjų šalių, susiduriančių su dideliu migracijos ir prieglobsčio sistemų krūviu dėl staigaus arba reikšmingo trečiųjų šalių piliečių antplūdžio, perkeliant į Lietuvos Respublikos teritoriją asmenis, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga.
Projekto metu vykdoma veikla – perkėlimas iš trečiųjų šalių. Pabėgėlių priėmimo centras bus atsakingas už integracijos priemonių organizavimą humanitarinio priėmimo būdu priimtiems trečiosios valstybės (ne ES valstybės narės) piliečiams arba asmenims be pilietybės, dalyvaujantiems socialinės integracijos programoje Centre ir savivaldybėse.
Projektu siekiama spręsti šias pagrindines problemas:
- Projektu norima spręsti įvairius iššūkius, su kuriais susiduria trečiųjų valstybių piliečiai arba asmenys be pilietybės, priversti palikti savo gimtąsias šalis. Šie asmenys dažnai susiduria su karo, persekiojimo ir žmogaus teisių pažeidimų grėsme. Remiantis moksliniais tyrimais, perkėlimas suteikia saugų prieglobstį nuo šių pavojų, taip užtikrinant geresnes gyvenimo sąlygas ir išteklius, nei tie, kurie dažnai būna perpildytose pabėgėlių stovyklose.
- Socialinės ir ekonominės integracijos aspektai taip pat yra esminiai perkėlimo programose. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad perkėlimas padeda pabėgėliams įgyti reikalingų įgūdžių ir prisitaikyti naujose bendruomenėse, o tai sumažina ilgalaikę socialinę ir ekonominę marginalizaciją. Svarbią reikšmę turi ir psichologinė pagalba, kuri prisideda prie pabėgėlių reabilitacijos po patirtų traumų, kas pagerina jų gebėjimą integruotis į visuomenę.
- Taip pat perkėlimo programos padeda spręsti tarptautinės atsakomybės pasidalijimo problemą. Kaip pastebėta Pasaulio pabėgėlių ataskaitoje, tam tikros šalys susiduria su neproporcinga pabėgėlių našta, todėl perkėlimo programos gali padėti sumažinti šį disbalansą, paskirstant atsakomybę tarp daugiau valstybių (UNHCR, 2020). Galiausiai, humanitarinis perkėlimas užtikrina teisinę apsaugą ir suteikia pabėgėliams galimybę gauti prieglobstį šalyse, kuriose jų teisės bus gerbiamos, kas lemia geresnes gyvenimo sąlygas ir orumą.
Humanitarinis perkėlimas yra ne tik moralinė, bet ir praktinė priemonė užtikrinti pabėgėlių saugumą, orumą ir geresnę gyvenimo kokybę. Perkėlimo programos ne tik suteikia tiesioginę apsaugą, bet ir skatina ilgalaikę socialinę, ekonominę bei psichologinę pabėgėlių integraciją, mažinant tarptautinės bendruomenės įtampas ir atsakomybės disproporciją.
Projekto veiklos (-ų) įgyvendinimo laikotarpis: 2022-01-01 – 2029-12-31
Informacija atnaujinta 2024 m. spalio 17 d.